Wylot wody w pralce to jeden z najczęstszych powodów zalania mieszkania. Każdy, kto doświadczył tego kłopotu wie, że naprawa skutków takiego zdarzenia może zająć wiele czasu i pieniędzy. W artykule tym podpowiadamy, jak można zabezpieczyć swoje mieszkanie przed niekontrolowanym wylotem wody z pralki.
Jak działa wylot wody w pralce?
Wylot wody w pralce to otwór znajdujący się z tyłu urządzenia, przez który woda odprowadzana jest po każdym cyklu prania. W zwykłych warunkach, woda trafia do rury odpływowej, a z niej do kanalizacji.
Przyczyny niekontrolowanego wylotu wody w pralce
Nie każdy wie, że wylot wody w pralce może ulec zablokowaniu lub uszkodzeniu, co prowadzi do niekontrolowanego wycieku wody z urządzenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny takiego zdarzenia:
- Zablokowana rura odpływowa
- Uszkodzony węż przewodzący wodę z pralki do rury odpływowej
- Uszkodzony zawór wypustowy w pralce
- Znaczne nagromadzenie się wapnia wewnątrz pralki
- Uszkodzony silnik w pralce
Jak zabezpieczyć dom przed wylotem wody w pralce?
Istnieją kilka sposobów na zapobieganie niekontrolowanemu wylotowi wody z pralki, należy m.in.:
Regularne czyszczenie pralki
Usuwaj zanieczyszczenia z filtra w pralce i rury odpływowej systematycznie, a przynajmniej raz na trzy miesiące.
Zamontowanie zaworu odcinającego wodę
To inwestycja, dzięki której w razie awarii pralki możliwe jest szybkie i skuteczne odcięcie dopływu wody, co pozwoli zapobiec zalaniu mieszkania.
Zmiana węży przewodzących wodę
Zadbane węże przewodzące wodę z pralki do rury odpływowej to podstawa, aby urządzenie działało poprawnie. Warto zainwestować w modele, które posiadają wzmocnienie i korzystać wyłącznie z wysokogatunkowych węży.
Założenie tace pod praniem
Tace pod praniem chronią przed zalaniem mieszkania, gdy wylot wody z pralki się zatka lub uszkodzi. Taka taca zbiera wodę z prania, którą później można wykwaterować bez ryzyka zalania powierzchni.
FAQS
Czy zawsze muszę zamontować zawór odcinający wodę?
Nie, choć zaleca się to, szczególnie w przypadku starych rur i instalacji wodno-kanalizacyjnych, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem odmrożenia, starzenia, skrajnych temperatur i innych nieprzewidzianych czynników.
Jak często powinienem czyścić filtry w pralce?
Zaleca się, aby filtry w pralkach były czyszczone przynajmniej raz na trzy miesiące. W niektórych pralkach może to być wymagane nawet po każdym praniu. Szczegółowe informacje o odpowiedniej częstotliwości czyszczenia znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.
Podsumowanie
Wylot wody w pralce to jeden z najczęstszych powodów zalania mieszkania. Aby zmniejszyć ryzyko awarii i uszkodzeń, warto dbać o regularne czyszczenie i konserwację pralki, montować odpowiednie instalacje ochronne oraz korzystać tylko z wysokogatunkowych węży i filtrów. Przygotowując się na możliwość awarii, dbasz o bezpieczeństwo swojego mieszkania!